19 grudnia 2020

Fotograf ślubny - gdzie go szukać?

Gdy pierwszy szok związany z zaręczynami mija i dochodzi do Was że pora ruszyć z organizacją ślubu, jedną z pierwszych decyzji jaką podejmujecie jest ta związana z wyborem fotografa który nie tylko udokumentuje ten najważniejszy w Waszym życiu dzień ale i sprawi, że dzięki pięknym zdjęciom, Wy i Wasi najbliżsi będziecie mogli często do niego wracać.

 

Sprawa wydaje się stosunkowo łatwa do momentu wpisania w wyszukiwarkę hasła "fotograf ślubny". To chwila od której zaczynają się schody ponieważ Waszym oczom ukazuje się wynik liczony w dziesiątkach tysięcy odpowiedzi.

 

Aby wybór ten nie był dla Was zbyt przytłaczający, w dalszej części tego artykułu znajdziecie kilka porad które ułatwią podjęcie tej bardzo ważnej decyzji.

 

 

1. Z polecenia

To jedna z metod która najlepiej weryfikuje "tego jedynego". Z niemal 100% prawdopodobieństwem mogę założyć, że w ostatnim czasie kilkoro z Waszych znajomych brało ślub. 

Zapytajcie ich zatem o to:

 • kogo wybrali (fajnie gdyby podali Was stronę internetową fotografa);

 • co sprawiło że akurat tą osobę?

 • jak wyglądała współpraca podczas ślubu i sesji plenerowej?

 • czy zrealizował to co było ustalone?

 • czy poleciliby go swoim znajomym?

 

Pamiętajcie jednak, że tak oczekiwania względem fotografa jak i gusta Par Młodych bywają różne. To co dla jednych wydaje się piękne, dla Was może być przeciętne (i na odwrót).

 

Oto cytat mojej żony z dzisiejszego poranka:

"Fotograf ślubny to nie zupa pomidorowa - nie musi wszystkim smakować"

No KOCHAM! :*

 

 

2. Na innym ślubie

Nie wiem czy też tak macie (jeśli nie to ta chwila z pewnością nadejdzie) ale w czasie bezpośrednio poprzedzającym Wasz ślub, będziecie gośćmi na ślubach kogoś z rodziny bądź przyjaciół. Włącza się wtedy tryb pt. "Ciekawe jak to u nich wygląda" :D. Tutaj Wasza zabawa na takim weselu się kończy i zaczyna analiza. To doskonała okazja aby bez stresu, nieco z dystansu, poszukać inspiracji co do dekoracji, wyglądu sukni ślubnej, choreografii pierwszego tańca, skosztować potraw i... obczaić fotografa! :)

 

Ok, ktoś powie efektami pracy fotografa są zdjęcia których nie widać podczas imprezy. Oczywiście się z tym zgadzam lecz podczas obserwacji zwróćcie uwagę na te rzeczy:

 • Czy Para Młoda jest na pierwszym miejscu - to przecież Wasz dzień i nie chcecie aby cokolwiek umknęło. Jeśli fototgraf za bardzo gwiazdorzy to... dajcie mu Snickersa ;)

 • Jak komunikuje się z gośćmi - fajnie aby podczas pracy wchodził z nimi w luźne rozmowy czy żarty. Dzięki temu będą bardziej otwarci na ciekawe ujęcia.

 • Jak wygląda - nie szata zdobi człowieka ale sami nie przyszliście na ślub w podkoszulku ponieważ impreza w której uczestniczycie jest bardzo podniosła. Kościół, elegancko ubrana sala i świętujący zakochani w gronie najbliższych. Nie twierdzę że musi być na bogato ale odpowiednio do okazji.

 

 

3. Z portali ślubnych

Aktualnie mamy wysyp wszelkiego rodzaju miejsc w których możecie znaleźć odpowiednich usługodawców. Zdradzę Wam teraz kilka trików które warto znać aby... nie dać się zmanipulować a Wasz wybór był w pełni świadomy:

 • Miejsce w rankingu ma drugorzędne znaczenie. Pozycja na liście rzadko odzwierciedla jakość oferowanych usług. Najczęściej zależy ona od wykupionego przez fotografa pakietu lub przelicytowania konkurencji.

 

 • Opinie robią różnice. Nie musi być ich wiele lecz jeśli na danym portalu są dostępne to warto się w nie wczytać (więcej o opiniach w pkt. 4).

 

 • Różnorodność zdjęć. Jeśli widzicie zdjęcia na których jest tylko Para Młoda w ładnym miejscu to warto aby zapaliła się Wam lampka ostrzegawcza. Dlaczego? Modne są ostatnio przepiękne sesje stylizowane służące m.in. do wzbogacenia portfolio o zapierające dech w piersiach kadry. Mają one jednak mało wspólnego z reportażem z dnia ślubu. Warto zapytać fotografa o realizacje np. z imprezy lub kościoła. Z racji tego że stanowią one większość zdjęć ze ślubu, najlepiej oddadzą styl który cechuje danego fotografa.

 

4. Opinie głupcze!

Jak świat długi i szeroki, przed każdym zakupem staramy się zasięgać opinii o każdym produkcie. Ciekawi nas co sądzą o nim inni użytkownicy i weryfikujemy tą wiedzę ze swoimi oczekiwaniami. Wybór fotografa działa na tych samych zasadach.

Przykładowe opinie z https://www.facebook.com/ZabajoneFoto

 

Ze swojej strony polecam opinie na Facebooku, które są zazwyczaj najbardziej treściwe. Nie polecam za to opinii pod zdjęciami na Instagramie, ponieważ nie odnoszą sie do całości reportażu a do konkretnego kadru. Dodatkowo określenia randomowych osób pt. "Nice", "Fajne foto" czy "Like - zapraszam do mnie" niewiele wniosą do Waszych poszukiwań ;)

 

Jeśli jesteście ciekawi jak zweryfikować styl fotografa i na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy, koniecznie śledźcie kolejne wpisy!

 

Pozdrawiam

Grzegorz - Zabajone

-----------------------------------------------

- Jeśli chcesz poznać moją ofertę, koniecznie zobacz TEN FILM!

- Sesja narzeczeńska na Turbaczu Agnieszki i Grzegorza pod TYM LINKIEM