Z tego wpisu:

- poznasz wady i zalety albumu;

- odróżnisz album od fotoksiążki;

- dowiesz się jaki album wybrać;

i wiele więcej :)

 

W czasach gdy w swoich telefonach mamy tysiące zdjęć (od tych z wyjątkowymi chwilami do zupełnie przypadkowych pstryków) wartość fotografii drastycznie zmalała.

Jest jednak miejsce, gdzie zdjęcia zawsze wyglądają świetnie a ich wartość emocjonalna z upływem czasu tylko wzrasta. Jest nim ALBUM!

 

Album ślubny - czy potrzebny i dlaczego TAK?

 

Odpowiedź na to pytania zacznę od zestawienia zalet i wad tej ślubnej pamiątki:

 

ZALETY:

- pięknie wygląda;

- okazja do wspólnej celebracji;

- wysoka jakość wykonania;

- cały dzień ślubu w jednym miejscu;

- pamiątka na całe życie;

 

WADY:

- wysoki koszt (jeśli nie macie go w pakiecie ślubnym);

- ograniczona ilość zdjęć wewnątrz;

 

Jak widzicie, zalet albumu jest zdecydowanie więcej!

Album a fotoksiążka

 

W pracy fotografa cenię sobie jakość wykonywanych zdjęć oraz oferowanych produktów. Czasami w ofertach fotografów można spotkać fotoksiążkę zamiast albumu. 

 

Abyście mogli łatwo porównać te produkty, różnice między albumem a fotoksiążką znajdziecie poniżej:

 

Album:

 1. Wysoka jakość wykonania
 2. Sztywne, grube karty
 3. karty rozkładane na płasko
 4. bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 5. Większy wybór materiałów oprawy
 6. Cena od 500 do 2000zł jeśli nie macie go w pakiecie

 

Fotoksiążka:

 1. Niższa jakość wykonania
 2. Cienkie i giętkie karty
 3. Wybrzuszenie w miejscu łączenia kart
 4. Dobre odwzorowanie kolorów
 5. Oprawa zazwyczaj zadrukowana
 6. Cena od 100zł

 

Oczywiście powyższe porównanie dotyczy pamiątki z Waszego ślubu i wymagania jakie jej stawiam wykluczają z oferty ślubnej fotoksiążkę. Sprawdza się ona idealnie jako pamiątka z sesji rodzinnej, urodzinowej lub gdy chcemy zestawić wiele zdjęć z naszej codzienności. Jeśli jednak chodzi o ślub to tutaj proponuję postawić na pierwszym miejscu jakość i trwałość ponad cenę.

 

Jaki album wybrać?

 

Najczęściej spotykanym rozmiarem jest 30x30cm. Moim zdaniem jest to optymalny rozmiar który zapewnia bardzo dobry układ zdjęć wewnątrz. Zawiera on najczęściej 10 rozkładówek (20 stron) a ilość zdjęć w nim zawarta powinna zamknąć się do 80 fotografii. Oczywiście może ich być więcej lecz proponuję wtedy dodatkowe rozkładówki.

 

Świetnym elementem podkreślającym wyjątkowość albumu jest grawer, który zawsze umieszczam na projektowanych przeze mnie albumach. Imiona Pary Młodej, data ich ślubu lub dodatkowa grafika z pewnością będą miłym akcentem na okładce.

 

Projekt albumu

 

Walory estetyczne oprawy są oczywiście bardzo ważne ale najważniejsze w tym przypadku są zdjęcia umieszczone wewnątrz. Aby "efekt WOW" był jeszcze większy, warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Z doświadczenia wiem, że projektowanie układu zdjęć w albumie może być dla Was bardzo pracochłonne i czasochłonne dlatego fajnie jeśli fotograf wyjdzie z inicjatywą i pomoże w tym procesie. Podczas współpracy z Parą Młodą staram się pomagać jak tylko mogę i nie inaczej jest z albumem. Zawsze przesyłam Parze projekt albumu do akceptacji, który oczywiście można modyfikować do woli aż osiągniemy satysfakcjonujący efekt. Zawsze tworzę historię tego dnia od przygotowań, przez błogosławieństwo, ceremonię, aż do zabawy weselnej. Na końcu przeznaczam jedną lub dwie rozkładówki na sesję plenerową.

 

Świetnym urozmaiceniem albumu jest dodawanie na pierwszej rozkładówce kilku zdjęć z sesji narzeczeńskiej (jeśli taką mieliście). Historia Waszej miłości będzie wtedy jeszcze bardziej wyeksponowana a powrót myślami do tego czasu po latach jeszcze bardziej emocjonalny :)

Dodatkowe albumy

 

Pamiętajcie, że zawsze istnieje możliwość domówienia dodatkowych albumów. Sprawdzają się one jako świetny prezent dla rodziców lub dziadków, którzy bardzo lubią takie podarki i są dla nich bezcenne.

 

Istnieje wiele możliwości lecz te, które najczęściej zamawiają u mnie Pary Młode to:

- 3 albumy 30x30cm (1 dla PM a 2 dla bliskich);

- 1 album 30x30cm i 2 albumy 20x20cm

 

Od tego sezony wprowadziłem dodatkowy mini album 15x15cm który jest idealną alternatywą dla odbitek. Jest to świetna pamiątka z sesji narzeczeńskiej oraz podkreśla najważniejsze momenty dnia ślubu.

Czas oczekiwania

 

Gdy już zaakceptujecie projekt, wysyłam go do drukarni. Firmy z którymi współpracuję to Crystal Albums, Snap Albums i DG Lab. Są to drukarnie które gwarantują najwyższą jakość usług, świetną obsługę klienta i największy wybór konfiguracji.

Bez względu na firmę, czas oczekiwania na album to zazwyczaj 2 tygodnie od złożenia zamówienia do dostarczenia albumu do Was. Wyjątkiem jest jednak okres od października do grudnia, gdy do drukarni spływa najwięcej zamówień i w związku z tym czas oczekiwania może być dłuższy.

Mam nadzieję, że tym wpisem pokazałem Wam jak świetną pamiątką jest album ślubny i na co należy zwrócić uwagę.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące tego wpisu, wyślijcie je śmiało na kontakt@zabajonefoto.pl a z przyjemnością na nie odpowiem :)

 

Grzegorz

 

Album ślubny - czy potrzebny i dlaczego TAK?

09 grudnia 2021